Az nem is kérdés, hogy a laminált padló kiváló megoldás lehet egy otthon padlójának burkolására.
Az sem kérdés, hogy előnyösebb, ha megbízható és precíz szakemberre bízzuk a fektetési munkát. (Az általunk kivitelezett belső terek padlóburkolatának referenciáit, a munkánkról készült fényképeket ide kattintva nézheti meg.) De el kell ismerni, hogy maga a munka odafigyeléssel, precizitással egy barkácsolás iránt rajongó ember számára sem lehetetlen. Igenis van csináld magad laminált padló!
Mivel a gyártás modern technológiái, valamint a színek és textúrák széles választéka ma már lehetővé teszi, hogy szinte bármilyen belső teret laminált padlóval, vinyl padlóval borítsunk, nem elég jó padlót vásárolni, helyesen kell lerakni is. A legfontosabb dolog, hogy betartson néhány szabályt és elkerülje az alapvető hibákat!
Ezekről, azaz a Csináld magad laminált padló elkerülhető hibáiról beszélünk most.
1. Milyen szobába, térbe, helyiségbe, milyen típusú laminált padló, mekkora mennyiségben és ráhagyással, milyen lerakási mintázattal?
Nos, ez mind befolyásolja a végeredményt és olyan alapvető kérdések, amiket már a vásárlás, a rendelés előtt, de legkésőbb a vásárláskor tisztázni kell! Tervezni, mérni, lerakási mintával kalkulálni kell!
2. A vásárolt padló felhasználása közvetlenül a vásárlás után.
Ha például hidegből meleg lakásba viszi a laminált padlót és azonnal elkezdi lerakni, az biztosan deformálódik. Hagyja, hogy az anyag hozzászokjon a lerakási helyszín hőmérsékleti viszonyaihoz! Továbbá nem célszerű sem festéssel, sem a tapétázással egyidejűleg lerakni. A magas páratartalom ugyanis nem a legideálisabb erre a munkára.
3. Az aljzatot megfelelően elő kell készíteni!
A problémák elkerülése érdekében egyenletes és sima, sík felületre, azaz aljzatra van szükség. Ez nem Magyarország térképe lesz, nem kellenek hegyek, völgyek, dombok és kráterek, ezért barátunk a vízmérték. Az önterülő aljzatkiegyenlítők biztosítják a padló megfelelőségét a laminált padlólapok megfelelő beépítéséhez. Az is alap elvárás a munka kezdetekor, hogy nem mozog, megfelelő a terhelhetősége és száraz, illetve még tiszta IS a padlózat!
4. Ne helyezzen laminátumot közvetlenül az aljzatra!
Kell a megfelelő alátét az aljzat kisebb egyenetlenségei és akár a hangszigetelés érdekében is. Ha alulról nedvesség, pára jöhet fel, akkor kell a párazáró fólia. Speciális helyzetekre (pl.: padlófűtés) speciális alátétet kell választani.
5. Panelek gondatlan vágása csövek és ajtónyílások közelében.
Szánjon időt a panelek gondos vágására, illetve számoljon néhány százalékos vágási veszteséggel is! Ne gondolja, hogy minden hiba elrejthető akrilpasztával vagy más töltőanyaggal. Ugyanez vonatkozik az átmenetek, a burkolatváltó vagy záró profilok kialakítására is.
6. A kerületi dilatációs hézag hiánya nagy hiba.
Minél nagyobb a helyiség területe, annál nagyobbnak kell lennie a laminátum és a fal közötti hézagoknak (nagyon maximum a 1,5 cm-es rés), amely megakadályozza a laminátum deformálódását a „tágulás” vagy „összehúzódás” pillanataiban. Tehát fontos, hogy követni tudja a hőmérsékleti viszonyok változásait.
7. Hiba: a szegélylécek rögzítése a padlóhoz.
A szegőléc a falra kerül, a padlóburkolatnak rögzítő elemektől mentesnek kell lennie. A laminált padlót úgynevezett úszó módon tesszük le. Az aljzathoz vagy az aljzathoz való bármilyen rögzítés (ragasztóval, tömítőanyaggal, szöggel, csavarral stb.) tilos, mivel ez duzzadáshoz, vetemedéshez és egyéb kellemetlen következményekhez vezet. Ne szögezzen a padlóra laminált padlólapokat! Így megfosztja a laminátumot a szezonális „mozgástól”.
8. Hiba: bútor rögzítése a padlóhoz.
Bármilyen bútor, szekrény padlóra rögzítése csavarozással, szögeléssel megfosztja a laminátumot a „mozgási lehetőségtől”.
9. Kalapács vagy nem megfelelő szerszámok használata a telepítési folyamat során.
A modern laminált panelek speciális kapcsolódási rendszerekkel vannak ellátva az elemek egyszerű összekapcsolása érdekében. Ne nyomja a paneleket egymás felé úgy, hogy sima kalapáccsal (inkább válasszon speciálisat) ütögeti őket, mert ezzel károsíthatja a rendszert és esetlegesen a padló felületének is kárt okozhat.
10. A garanciaelőírások, a termékinformációk és az utasítások figyelmen kívül hagyása.
Jobb közvetlenül a vásárlás előtt ellenőrizni azt, hogy képesek vagyunk-e a kivitelezés megvalósítására. A nem megfelelően beépített laminált padló a végén sokba kerül. Sokszor a garancia csak akkor érvényes, ha a gyártó által meghatározott pontos rétegrend betartásával kerül telepítésre az adott laminált padló. Ezért már választáskor gondolni kell a szükséges kiegészítő termékekre és segédanyagokra.